بلاگ

پیکل بال

ورزش پیکل بال چیست؟

Pickleball یک بازی است که ترکیبی از تنیس، بدمینتون و تنیس‌روی‌میز می باشد که با استفاده از یک توپ سخت پلاستیکی و راکتی شبیه به تنیس است، بازی می شود. این ورزش در زمین پیکل بال که یک زمین تنیس اصلاح شده است، بازی می شود. پیکل بال (Pickleball) یک ورزش راکتی است.

 

 

تاریخچه پیکل بال

این ورزش در دهه 1960 در ایالات متحده آمریکا اختراع شد و هم اکنون در سراسر جهان شهرت یافته است. به گفته USA Pickleball خانواده پریچارد و بل در یک بعد از ظهر با هم میخواستند تنیس بازی کنند، آنها نتوانستند راکت کافی پیدا کنند بنابراین با استفاده از راکت های پینگ پنگ و توپ Wiffle یک بازی بداهه ساختند. آنها قوانین بازی را مانند بدمینتون تنظیم کردند و تور را کمی پایین آوردند تا گیم پلی بازی روان تر شود.

آنها آنقدر سرگرم شدند که به بازی ادامه دادند. چند سال بعد یک زمین مخصوص پیکلبال ساختند و در نهایت در سال ۱۹۷۲ این ورزش را به کار گرفتند. در سال ۱۹۸۴ انجمن پیکل بال آماتور ایالات متحده اکنون پیکلبال ایالات متحده آمریکا تشکیل شد. در سال ۱۹۹۲ Pickle-Ball Inc شروع به تولید تجهیزات مخصوص ترشی توپ کرد مسابقات تورنومنت و قرار گرفتن در معرض گسترده تر ورزش را تا اوایل دهه ۲۰۰۰ گسترش داد و امروزه پیکل بال یک ورزش بین المللی است که در سراسر جهان زمین و لیگ وجود دارد.

 

قوانین بازی پیکل بال چیست؟

قوانین بازی پیکل بال ترکیبی از تنیس، بدمینتون و تنیس‌روی‌میز است. بازیکنان از طریق ضربه‌زدن توپ به سمت طرف مقابل سعی در کسب امتیاز دارند. زمین‌بازی پیکل بال شبیه به زمین تنیس است و به‌صورت مستطیلی با ابعاد کوچک‌تر ساخته می‌شود.بازی پیکل بال معمولاً به‌صورت دونفره (تک) یا چهارنفره (دو تیم دونفره) اجرا می‌شود. هدف اصلی بازیکنان در پیکل بال، ارسال توپ به‌طرف مقابل و جلوگیری از سقوط آن در زمین خودی است. بازیکنان باید با استفاده از ضرباتی مانند سر و ضربه دادن از بالا و ضربه دادن از پایین، توپ را در حرکت نگه دارند و به سمت طرف مقابل بفرستند.

باتوجه‌به قوانین ساده و قابل‌فهم، پیکل بال به‌عنوان یک ورزش مناسب برای افراد در هر سنی شناخته می‌شود. این بازی در حال حاضر در سراسر جهان، به‌خصوص در ایالات متحده، کانادا و آسیا، بسیار محبوب است.

Pickleball در بین افراد مسن بسیار محبوب است به این دلیل که از نظر قدرت و تحرک، کمتر از تنیس می باشد.

 

 

بازی پیکل بال چگونه انجام می‌شود؟

بازی پیکل بال یک بازی ورزشی است که در آن دو تیم با حداقل دو نفر به‌صورت مقابله‌ای علیه یکدیگر بازی می‌کنند. هدف اصلی این بازی این است که توپ را به سمت زمین حریف پرتاب کرده و امتیاز کسب کنید. قوانین بازی پیکل بال شامل موارد زیر می‌شود:

  1. زمین‌بازی: زمین‌بازی شامل یک زمین مستطیلی است که به دونیمه تقسیم می‌شود. زمین حدوداً 20 متر و عرض آن حدوداً 10 متر است. در وسط زمین، خطی به نام خط پیکل” قرار دارد که زمین را به دونیمه تقسیم می‌کند.

 

 

  1. راکت: پیکل بال با راکتی بازی میشود که کوچکتر از راکت تنیس اما بزرگتر از راکت پینگ پنگ است.

. توپ: توپی که در بازی استفاده می‌شود، توپی کوچک و سبکی است که از جنس پلاستیک یا فوم ساخته شده است. امروزه توپ توسط دو هیئت حاکمه پیکل بال استاندارد شده است. فدراسیون بین المللی (Pickleball (IFP و ایالات متحده Pickleball دستور العمل هایی را در مورد نوع توپ مورد استفاده از جمله مواد و ابعاد خاص در محدوده خاصی ایجاد کرده اند.

 

  1. تعداد بازیکنان: هر تیم در بازی پیکل بال شامل حداقل دو نفر است. یک بازیکن در هر لحظه مسئول ضربه‌زدن به توپ است و سایر بازیکنان در نیمه زمین خودشان برای دفاع از توپ و جلوگیری ازدست‌دادن امتیاز تلاش می‌کنند.

 

آموزش بازی پیکل بال چگونه است؟

بازی پیکل بال یک بازی ورزشی است که در آن دو تیم با استفاده از راکت و توپ در یک زمین مستطیلی به هم رقابت می‌پردازند. اگر می‌خواهید بازی پیکل بال را یاد بگیرید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • قوانین بازی را مطالعه کنید: قبل از شروع بازی، بهتر است قوانین و مقررات بازی پیکل بال را مطالعه کنید. این قوانین شامل اندازه زمین، تجهیزات موردنیاز، نحوه امتیازدهی و قوانین بازی است.
  • تجهیزات موردنیاز: برای بازی پیکل بال، شما نیاز به راکت (پیکل) و توپ خاصی دارید. راکت‌های پیکل بال شبیه به راکت تنیس هستند؛ اما سطح صاف و سوراخ‌دار دارند. توپ‌های پیکل بال نیز سبک‌تر و کمی بزرگ‌تر از توپ‌های تنیس هستند.
  • آموزش حرکات پایه: در بازی پیکل بال، شما نیاز به یادگیری حرکات پایه مانند حرکت جلو، عقب، رفتن به سمت راست و چپ دارید. این حرکات پایه به شما کمک می‌کنند تا در زمین به‌خوبی حرکت کنید و به توپ برسید.
  • آموزش ضربه‌ها: در بازی پیکل بال، ضربه‌های بسیاری وجود دارد. ضربه‌های اصلی در پیکل بال شامل ضربه فور هند و ضربه بک هند است. برای یادگیری این ضربه‌ها، می‌توانید از منابع آموزشی آنلاین، ویدئوها یا بازی با بازیکنان حرفه‌ای استفاده کنید.
  • تمرین و بازی: برای بهبود مهارت‌های خود در بازی پیکل بال، تمرین بسیار مهم است.

 

تاریخچه پیکل بال در ایران

فعالیت پیکل‌بال حدود یکسال قبل در کشور آغاز شد و هم اکنون در ۱۲ استان که شامل تهران، همدان، ارومیه، أصفهان، کرج و … فعال شده و پنج استان دیگر نیز به‌زودی فعال خواهد شد.

زمین پیکل بال در ارومیه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *