بلاگ

3 روش تشخیص عینک پلاریزه

3 روش تشخیص عینک پلاریزه

یکی از دغدغه های تمام علاقمندان به عینک آفتابی بحث پلاریزه بودن آن است، ما در این مقاله با سه روش متفاوت به شما کمک می کنیم که پلاریزه بودن عینک خود را تشخیص بدید.

منظور از عینک و لنز های پلاریزه چیست؟

منظور از لنز های پلاریزه یا قطبیده لنزهایی است که یک فیلتر چند لایه دارند که به نور اجازه میدهد فقط در جهت عمودی از لنز ها عبور کنند. اما لنز های غیر پلاریزه فقط شیشه های رنگی هستند که از عبور نور جلوگیری میکنند و مانع عبور نورهای زننده نمی شوند. معمولا لنز های پلاریزه زرد و خاکستری هستند.
نور خورشید از سطوح افقی مانند جاده های خیس، کاپوت ماشین ها، خشکی و غیره در جهات مختلف منعکس می شود. این انعکاس موجب تابش شدیدی می شود که ممکن است دید راننده را کور کرده و به سوانح رانندگی منجر شود. لنز های پلاریزه به دلیل فیلتر کردن نور های شدید بهترین عینک برای کسانی است که زیاد رانندگی می کنند همچنین کسانی که روی دریا کار میکنند، ماهیگیران و قایق سواران، با این عینک ها میتوانند به راحتی ماهی ها و یا سنگ های زیر آب را که ممکن است به قایقشان آسیب برساند ببینند و از آن ها پرهیز کنند.

 

روش اول: تست‌کردن عینک روی یک سطح بازتابنده

یک سطح بازتابنده‌ را پیدا کنید که زمان تابیدن نور، تابش خیره‌کننده ایجاد کند. برای این کار می‌توانید از آینه یا سایر سطوح تخت و براق استفاده کنید. برای تابش نور روی سطوح می‌توانید فلاش گوشی خود را روشن کنید یا با چراغ‌قوه روی آن بتابانید عینک آفتابی را در فاصله‌ی ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متری در مقابل چشمان خود بگیرید. باید قادر باشید که سطح را از طریق یکی از عدسی‌ها در یک زمان، ببینید بسته به اندازه‌ی عدسی عینک، ممکن است لازم باشد که آن را کمی به چشمان خود نزدیک‌تر کنید .از آنجایی که عینک‌های آفتابی در یک جهت خاص، پلاریزه می‌شوند، عینک شما باید در زاویه‌ای قرار بگیرد که یکی از عدسی‌ها کمی بالاتر از دیگری قرار داشته باشد.از طریق عدسی‌ها به صفحه نگاه کنید و میزان تابش را بسنجید. اگر عینک شما پلاریزه باشد، به وضوح متوجه خواهید شد که انعکاس نور از سطح براق، کاهش می‌یابد و حذف می‌شود.

3 روش تشخیص عینک پلاریزه

 

روش دوم: مقایسه‌ی دو عینک

عینکی را که از پلاریزه‌بودن آن اطمینان دارید، در نظر بگیرید. عینک پلاریزه را دورتر و عینک مورد نظر را در مقابل آن قرار دهید.عدسی‌ها باید ۲٫۵ تا ۵ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند. عینکی که می‌خواهید پلاریزه‌بودن آن را تشخیص دهید، باید به شما نزدیک‌تر باشد و عینک پلاریزه، باید دورتر قرار بگیرد.عینکی که قرار است پلاریزه‌بودن آن را تشخیص دهید، ۶۰ درجه بچرخانید. عینک پلاریزه باید در جایگاه خود ثابت بماند. درواقع فقط یکی از لنزهای عینک، هم‌راستا با لنز عینک پلاریزه قرار می‌گیرد. فرقی نمی‌کند که عینک را به کدام طرف بچرخانید، ولی حتما هر دو شیشه‌ی عینک را محکم بگیرید که تکان نخورد. به قسمتی که لنز دو عینک هم راستا با هم قرار دارند، نگاه کنید. این بخش باید تیره‌تر از لنزی باشد که در مقابل عدسی عینک پلاریزه قرار ندارد. اگر هر دو عینک پلاریزه باشند، این قسمت تاریک‌تر از زمانی است که مستقیم به آنها نگاه می‌کنید.اگر عینک مورد نظر پلاریزه نباشد، تفاوتی در رنگ آنها (عدسی مقابل عینک پلاریزه و عدسی که عینک پلاریزه درمقابل آن قرار ندارد) مشاهده نمی‌کنید.

3 روش تشخیص عینک پلاریزه

 

روش سوم: استفاده از صفحه‌ی نمایش کامپیوتر

صفحه کامپیوتر خود را روشن کنید و میزان روشنایی آن را در بیشترین حالت قرار دهید. یک صفحه‌ی سفید باز کنید؛ چون روشنایی بیشتر، نتیجه‌ی تست را بهتر نشان می‌دهد.عینک مورد نظر را به چشم بزنید. درست در مقابل صفحه‌ی نمایش بنشینید و سر خود را به طرف راست یا چپ بدن کج کنید. اگر عینک پلاریزه باشد، به نظر می‌رسد که صفحه نمایش سیاه می‌شود، چون خاصیت ضدتابش عینک و صفحه، یکدیگر را خنثی می‌کنند.اگر کج‌کردن سر به یک طرف جواب نداد، طرف دیگر را امتحان کنید. اگر این طرف هم نتیجه نداد، عینکی که به چشم زده‌اید، پلاریزه نیست.

3 روش تشخیص عینک پلاریزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *