بلاگ

ورزش پدل و تاریخچه‌ آن

ورزش پدل و تاریخچه‌ آن چیست, سان اسپرت ایران, راکت پدل

پدل، ورزش پرطرفدار قرن بیست یکم که ترکیبی از ورزش‌هایی چون تنیس، اسکواش و بدمینتون است.

ورزش پدل و تاریخچه‌ آن چیست, سان اسپرت ایران, راکت پدل

پدل را ورزش قرن بیست و یکم می‌نامند و در اروپا، آمریکای جنوبی، کانادا و حتی هندوستان علاقه مندان بسیاری دارد. در آرژانتین و اسپانیا حدود شش میلیون بازیکن در ورزش پدل فعال هستند که روزانه به این تعداد افزوده میشن، ولی این رشته در ایران کم‌تر شناخته شده است. پدل ورزشی پرتحرک و نیازمند تمرکز است.رشته‌ ورزشی پدل ترکیبی از چند ورزش راکتی مثل تنیس، بدمینتون و اسکواش است. اختراع این رشته‌ ورزشی به چند دهه قبل بر می‌گردد، اما در طول سال‌های گذشته دچار تغییراتی شده و به شکل امروزی خود رسیده است.


تاریخچه‌ ورزش پدل

ورزش پدل و تاریخچه‌ آن چیست, سان اسپرت ایران, راکت پدل

 

انریکه کورکوئرا در سال ۱۹۶۹ میلادی در مکزیک، زمین ورزش اسکواش را با تنیس ترکیب کرد و ورزش پدل را به وجود آورد. ورزش پدل به سرعت به کشورهای دیگر مانند آرژانتین و اسپانیا معرفی شد. چند سال بعد به طور رسمی انجمن ورزش پدل آمریکا تأسیس شد که باعث همه گیر شدن این ورزش در بین مردم آمریکا شد و به مرور زمان به اروپا و سپس به آسیا رسید. با وجود اینکه این ورزش در مکزیک ابداع شده است، افراد بسیاری مهد ورزش پدل را کشور اسپانیا می‌دانند و فدراسیون بین المللی آن هم با نام FIP در همین کشور واقع شده است.


ورود ورزش پدل به ایران

ورزش پدل در سال ۱۳۸۴ به ایران وارد شد. دو سال پس از ورود ورزش پدل به ایران، کمیته آن با ریاست فرهاد جامع شروع به کار کرد.اولین زمین اختصاصی پدل در باشگاه انقلاب تهران تأسیس شد و اولین دوره‌ آموزشی آن در سال ۱۳۹۶ توسط دو مدرس از کشور اسپانیا در تهران برگزار شد. در سال ۱۳۹۸ کمیته ورزش پدل به انجمن ورزش پدل تغییر کرد. سان اسپرت ایران جزو محدود مجموعه ای های هست که راکت های مخصوص ورزش پدل را برای فروش دارد که شما عزیزان از قسمت تجهیزات ورزشی و گزینه پدل تمامی راکت های موجود را مشاهده و خرید راکت پدل اصل را انجام بدهید


 آمار جهانی پدل

طبق گزارش FIP (فدراسیون بین المللی پدل)، بیش از 25 میلیون نفر در بیش از 90 کشور در سراسر جهان، پدل بازی می کنند که تعداد 300،000 بازیکن توسط فدرسایون جهانی به رسمیت شناخته می شوند و هر روز به تعداد این افراد افزوده می شود.

بیش از 6 میلیون بازیکن فعال پدل در اسپانیا و بیش از 20000 زمین پدل وجود دارد که آن را به دومین ورزش محبوب اسپانیا پس از فوتبال تبدیل می کند.

از فوریه 2022، ایتالیا دارای بیش از 5000 زمین پدل است.

آرژانتین بیش از 2 میلیون بازیکن پدل و بیش از 4900 زمین پدل دارد.

Padel در سوئد نیز رواج دارد، جایی که 500000 نفر در سراسر کشور این ورزش را انجام می دهند.

تخمین زده می شود که در سال 2023 حدود 15000 دادگاه پدل جدید در اروپا ثبت شده است.

 

عبارت Padel در اینترنت 968000 بار در ماه در سراسر جهان جستجو می شود.

ورزش پدل و تاریخچه‌ آن چیست, سان اسپرت ایران, راکت پدل

 

ایتالیا با 180000 جستجو ماهانه بیشترین علاقه را به Padel نشان می دهد. این فقط کمتر از 19٪ از کل جستجوهای جهانی برای “Padel” است.

جای تعجب نیست که اسپانیا نیز با 149000 جستجو در ماه برای عبارت جستجوی “Padel” علاقه شدیدی به این ورزش نشان می دهد. این بیش از 15٪ از تمام جستجوهای جهانی تکمیل شده است.

جالب اینجاست که هلند سومین کشور علاقه مند است و مسئول ۷۴۰۰۰ جستجوی آنلاین در ماه برای “Padel” است (تقریباً ۸٪ از جستجوهای جهانی).

بریتانیا تنها مسئول 1.27٪ از جستجوهای جهانی آنلاین برای “Padel” است، اگرچه این ورزش برای بریتانیا نسبتاً جدید است.

و هم چنین ماهانه 60700 جستجوی آنلاین برای «راکت پدل» در سراسر جهان وجود دارد.

 

ورزش پدل و تاریخچه‌ آن چیست, سان اسپرت ایران, راکت پدل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *