بلاگ

راههای مراقبت از چشم

راههای مراقبت از چشم در برابر مواد ضد عفونی کننده الکل

چشم ها جزو اجزا مهم بدن بوده که به دلیل حساسیت بالا همواره باید روش های مراقبت از آن را بیاموزیم. در این بین نکته مهمی که در مورد مواد ضد عفونی کننده و مراقبت از چشم باید به آن دقت داشته باشید، در خصوص راهنمای استفاده از الکل می باشد. از آنجایی که الکل جزو بهترین و رایج‌ ترین مواد ضد عفونی کننده می باشد، این روزها در دسترس هموطنان قرار می گیرد تا بتوانند سطوح مختلف را ضد عفونی کرده از این رو طبیعتا شناخت نحوه صحیح استفاده از آن اهمیت زیادی دارد. دقت داشته باشید به هیچ عنوان نباید الکل با چشم شما تماس پیدا کرده یا از اسپری الکل به عنوان وسیله ای شوخی استفاده شود. در صورتی که خدایی نکرده چشم شما با الکل تماس داشت سریعاً باید صورت خود را با آب سرد شسته و در مجاورت هوای آزاد قرار بگیرید. از تماس دست آغشته به الکل با چشم خود نیز خودداری نموده زیرا این کار ممکن است موجب خارش، سوزش، تحریک و قرمزی چشم شما شود.

راه های مراقبت از چشم در برابر مواد ضد عفونی کننده آب ژاول

نکته دیگر که در مورد مواد ضد عفونی کننده و راه های مراقبت از چشم باید به آن توجه کنید در مورد ماده آب ژاول می باشد. این ماده که با نام وایتکس نیز شناخته شده است محلول ضد عفونی کننده و گندزدایی قوی بوده که خاصیت رنگبری و سفید کنندگی نیز دارد. این ماده ضد عفونی کننده برای سطوح مختلف کارایی داشته اما نکته مهم که در مورد مراقبت از چشم ها در برابر این ماده باید به آن توجه کنید این است که حتماً در هنگام گندزدایی و ضدعفونی کردن با آب ژاول فاصله یک متری از سطوح را رعایت کنید تا این ماده به بیرون ریخته نشده و با چشم شما ارتباط پیدا نکند و همچنین پیش از ضد عفونی کردن بهتر است حتماً از محافظ چشم و ماسک و دستکش استفاده نموده و از استفاده آن در محیط های بسته خودداری کنید به طوری که داشتن پنجره یا هواکش در این محیط ها الزامی می باشد. دقت کنید در صورت تماس وایتکس با چشم شما حتی اگر محلول رقیق شده باشد لازم است محل عارضه را به مدت ۲۰ دقیقه با آب سرد شستشو دهید زیرا در غیر این صورت به عروق و اعصاب بینایی شما آسیب جدی وارد خواهد شد.

عدم ترکیب مواد ضد عفونی کننده و مراقبت از چشم

از آنجایی که مراقبت از توجه به مواد ضد عفونی کننده و مراقبت از چشم اهمیت زیادی دارد نکته دیگری که در این خصوص باید بدانید عدم ترکیب مواد ضد عفونی کننده می باشد. دقت داشته باشید چنانچه دو ماده ضد عفونی کننده با یکدیگر ترکیب شوند خطرات زیادی برای چشم ها و دیگر اعضای بدن خواهند داشت زیرا هر نوع شوینده و ضد عفونی کننده موارد مصرف خاص خود را داشته و ترکیب کردن آن و استفاده از آن موجب سوزش و خارش چشم خواهد شد .مثلاً اگر آب ژاول را با آب گرم کلر دار یا جوهر نمک و مایعات اسیدی مخلوط کنید گاز زیادی تولید کرده که برای چشم بسیار خطرناک می باشد.

گذاشتن محافظ چشم در هنگام استفاده از ضد عفونی کننده ها

استفاده از محافظ چشم گزینه ای بسیار عالی در هنگام استفاده از مواد ضد عفونی کننده و مراقبت از چشم می باشد زیرا اگر مواد ضد عفونی کننده قوی استفاده شود ممکن است به راحتی به بیرون تراوش کرده که این ذرات اگر وارد چشم شود به قرنیه چشم آسیب جدی وارد خواهد کرد به طوری که محققان معتقدند بیش از ۹۰ درصد از آسیب های چشمی با استفاده از محافظ های چشم قابل پیشگیری خواهند بود. این عینک ها به بهترین نحوه طراحی شده تا ضمن محافظت از چشم های شما به راحتی بتوانید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

لکه های شناور در چشم چیست؟

شاید برای افراد زیادی پیش آمده باشد که لکه هایی بر روی چشم خود در زمانی که بر روی یک صفحه سفید یا آسمان نگاه میکنند دیده شود که با حرکت دادن چشم لکه ها نیز حرکت میکنند به این لکه ها،لکه های شناور میگویند که اگر یک لکه بزرگ باشد ممکن است در دید شما اختلال ایجاد کند اما در اکثر مواقع به دلیل کوچک بودن لکه ها در دید مشکلی به وجود نیاورد و با گذشت زمان کمتر متوجه آن شوید و در معدود مواردی ممکن است این لکه ها بزرگ تر شوند که نیاز به درمان دارد.

چه عواملی باعث به وجود آمدن لکه های شناور بر روی چشم میشوند؟

بیشتر لکه های شناور بر روی چشم دسته های کوچک پروتئین به نام کلاژن هستند که در پشت چشم به نام شیشه قرار دارند که با بالا رفتن سن، فیبرهای پروتئینی که زجاجیه را به وجود می آورند خرد میشوند و به هم وصل میشوند و باعث بوجود آمدن سایه بر روی شبکیه میشوند و لکه های شناور را بوجود می آورند.اگر لکه ها جدید هستند و یا تغییر کرده اند و اگر موجب پلک زدن شما میشوند حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

علل و علائم خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

خستگی چشم معمولا بخاطر استفاده زیادی و طولانی مدت از چشم ها به هنگام مطالعه، نوشتن، رانندگی، تماشای فیلم و یا کار با سیستم به وجود می آید که سبب اعمال فشار بر روی چشم ها خواهد شد. همانطور که می دانید  خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایشگر دستگاه های دیجیتال نظیر مانیتور کامپیوتر یا لب تاپ، تلویزیون و موبایل  یکی از شایع ترین علل بروز این پدیده می باشد و معمولا حدود 50 تا 90 درصد از کاربران در طول روز با عوارض جانبی ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند. در واقع فونت ریز و فاصله نزدیک نمایشگر به چشم ها برای خواندن یا نوشتن متون باعث وارد شدن فشار بر روی چشم ها شده و معمولا افراد به هنگام استفاده طولانی مدت از این نوع لوازم دیجیتال کمتر از حالت طبیعی و عادی پلک می زنند. به تبع این قضیه، حس خشکی و خستگی ایجاد شده برای چشم های فرد که ناشی از استفاده طولانی مدت از صفحه نمایشگر دستگاه های دیجیتال می باشد، ممکن است که مشکلات شایع و آزار دهنده ای از قبیل تاری دید در طول روز، دوبینی؛ سردرد، خارش و سوزش چشم ها و کاهش تدریجی بینایی برای فرد همراه داشته باشد.

راهکارهای جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

–    رعایت فاصله استاندارد صفحه نمایشگر رایانه با چشم های کاربر در حدود 25 اینچ یا یک بازو
–    قرارگیری مرکز صفحه به اندازه 10 تا 15 درجه زیر سطح چشم کاربر
–    کاهش نور براق صفحه نمایشگر با استفاده از فیلترهای صفحه مات
–    جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال با رعایت قانون 20-20-20 :  یعنی کاربر نگاه خود را در هر 20 دقیقه یکبار به مدت 20 ثانیه به یک شی در فاصله 20 فوتی سوق دهد.
–    استراحت 15 دقیقه ای در هر 2 ساعت برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال
–    اطمینان از میزان نور و روشنایی متعادل اتاق
–    استراحت دادن به چشم ها با عینک به هنگام استفاده از لنز های طبی
–    بررسی و معاینات منظم چشم زیر نظر یک چشم پزشک متخصص به هنگام کار با رایانه
–    تنظیم نور صفحه نمایشگر دستگاه دیجیتال و مناسب آن با نور محیط اطراف
–    افزایش میزان کنتراست نمایشگر دستگاه و بزرگنمایی متون
–    کاهش رنگ صفحه نمایش

راهکارهای مناسب برای حفظ سلامت چشم ‌ها

•    گذاشتن یک دستمال پارچه تمیز و مرطوب با آب گرم بر روی چشم های بسته برای رفع خستگی آن ها
•    مصرف قطره های استریل و اشک مصنوعی برای مرطوب نگه داشتن چشم و رفع خشکی آن
•    استفاده از یک دستگاه تهویه و رطوبت ساز درون اتاق برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال

حساسیت چشم به نور

حساسیت به نور وضعیتی است که در آن پرتوهای نور در حالت شدید باعث آسیب رساندن به چشم های شما می شود. نام دیگر این بیماری فتوفوبیا یا photophobia می باشد. در واقع این مشکل را می توان یک علامت رایج برای چندین بیماری مختلف فرض کرد که می تواند با سوزش های جزئی تا فوریت های پزشکی جدی در چشم ها همراه باشد. به طور کلی حساسیت چشم به نور در موارد خفیف باعث می شود که فرد در یک اتاق با نور زیاد یا بیرون از خانه با چشمان نیمه باز محیط اطراف را مشاهده کند. در موارد شدیدتر، هنگامی که چشم شما تقریبا در معرض هر نوع نوری قرار می گیرد، باعث ایجاد یک وضعیت دردناک برای چشم ها می شود که در در هردو حالت فرد نیاز به مراجعه به چشم پزشک دارد.

راه های خانگی درمان حساسیت چشم به انواع نور

بهترین روش درمان حساسیت چشم به انواع نور، رفع علت اصلی آن است. هنگامی که فاکتور تحریک کننده درمان می شود، درمان حساسیت چشم به انواع نور می تواند در بسیاری از موارد درمان گردد:
•    درمان حساسیت چشم به انواع نور می تواند شامل قطع مصرف داروهایی که باعث حساسیت به نور می شود باشد که در این صورت می توانید برای قطع مصرف دارو، به چشم پزشک مراجعه کنید.
•    اگر به طور طبیعی به نور حساس هستید، از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید و سایر منابع شدید نور پرهیز کنید. در فضای باز و در نور روز از کلاه های براق و عینک آفتابی با محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش (UV) استفاده کنید.
•    همچنین استفاده از عینک با لنزهای فتوکرومیک را نیز در نظر داشته باشید. این لنزها به طور خودکار در فضای باز تیره می شوند و 100 درصد از اشعه ماورا بنفش خورشید را مسدود می کنند.
•    برای نور شدید خورشید، عینک آفتابی قطبی را در نظر بگیرید. این لنزهای خورشیدی محافظت بیشتری در برابر انعکاس نور از آب، شن و ماسه، برف، جاده های بتنی و سایر سطوح بازتابنده ایجاد می کنند.
در یک حالت شدید، می توانید از لنزهای تماسی مصنوعی به خصوص مدل های رنگی آن استفاده کنید. لنزهای تماس مصنوعی می توانند میزان نوری که به چشم وارد می شود، آن را کاهش دهند و از چشمان شما محافظت کنند.

خطرات نور آبی مصنوعی بر سلامتی

چشم انسان ساختار پیچیده ای دارد و می تواند تا 99 درصد اشعه UV یا فرابنفش را خنثی کند اما نمی تواند نور آبی را مانند اشعه UV فیلتر کند به همین دلیل نور آبی به شبکیه می رسد. قرار گرفتن بیش از حد چشم در معرض نور آبی که از تلویزیون ها، نمایشگر کامپیوترها، لپ تاپ ها، گوشی موبایل، تبلت، لامپ های فلورسنت (لامپ های کم مصرف) و لامپ های LED به سلول های چشم انسان وارد می شود به شبکیه آسیب های جدی می رساند و حتی ممکن است منجر به بیماری تباهی لکه زرد یا Macular Degeneration شود و یا فرد برای همیشه بینایی خود را از دست بدهد. از دیگر عوارض ناشی از بلولایت می توان به تاری دید، مشکل در تمرکز، سردرد، خشکی، تورم و قرمزی چشم اشاره کرد. همچنین خستگی چشم ناشی از نور آبی یا (Blue Light) تاثیر جدی در یادگیری مغز و راندمان یادگیری فرد دارد. لازم است به این نکته توجه داشته باشید بلولایت (Blue Light) برای افرادی که مشکل آب مروارید دارند بسیار خطرناک است و تا حد امکان نباید در معرض این نور قرار گیرند.

راه حل در مقابل نور آبی

اگر از تلفن خود دایم استفاده می کنید- به ویژه برای پیام دادن، ایمیل زدن و یا وب گردی- راه مناسب برای کاهش مواجه با نور آبی استفاده از فیلتر های نور آبی است.
این فیلترها برای تلفن های هوشمند، تبلت ها، و مانیتور کامپیوتر موجود است و بخش زیادی از نور ساطع از این وسایل را بدون تاثیر گذاری بر وضوح نمایش فیلتر می کند. بعضی از این ها همان محافظ هایی هستند که برای محافظت از خش افتادن صفحه وسایل دیجیتال استفاده می شود.

عینک های کامپیوتر برای این کار موجود هستند که بدون تجویز نمره می توانید برای اصلاح دید استفاده کنید. و یا بر اساس نمره چشم شما ساخته شود. در گذشته پیشنهاد برای محافظت از چشم در مقابل نور آبی استفاده از عدسی های آنتی رفلکس بود که پرتو فرا بنفش را منعکس می کنه و اجازه نمی ده که به چشم برسه امّا اخیرا کمپانی های تولید کننده عدسی، عدسی های با لایه ی محافظ نور آبی تولید کردند که بسیار کارامدتر هستند و همچنین باعث می شوند هنگام کار با وسایل دیجیتال چشم دیرتر خسته شود و از قرمزی چشم هم به شدت کم می کند.

12 واقعیت جذاب درباره چشم انسان

1. چشمان شما دارای ۱۰۷ میلیون سلول می باشد که به روشنایی حساس هستند. ۷ میلیون سلول مخروطی شکل به شما کمک می کنند که بتوانید رنگها و جزییات را مشاهده نمایید ۱۰ میلیون سلول که نامیده می شوند به شما کمک میکنند که در تاریکی بهتر ببینید.
2. بطور میانگین ‍۱۷ مرتبه در دقیقه ؛ ۱۴۲۸۰ مرتبه در ۱۴ ساعت ؛ ۵.۲ میلیون بار در سال پلک می زنیم. در هنگام مطالعه بدلیل کاهش پلک زدن چشم ها زودتر خسته می گردند. شما در هنگام صحبت کردن بیشتر پلک می زنید.
3. محال است شما بتوانید با چشمان باز عطسه کنید.
4. برخی افراد در بدو تولد دارای دو رنگ چشم متفاوت هستند که به آنها هتروکرومی میگویند.
5. رایج ترین رنگ چشم در جهان قهوه ای است.
6. از میان تمام عضلات در بدن شما،ماهیچه هایی که چشم را کنترل میکنند از همه فعال تر هستند.
7. چشم انسان از زمان تولد همواره به یک اندازه باقی میماند،اما رشد گوشها و بینی هرگز متوقف نمیشود.
8. بیشتر مردم فکر میکنند که اشک فقط از آب ساخته شده است،اما اشک به مراتب بسیار پیچیده تر از آن است.سه جزء اصلی در اشک وجود دارد:چربی،مایع مخاطی و آب_به همین دلیل است که اشک تبخیر نمیشود.
9. تنها یک ششم کرهء چشم انسان قابل مشاهده است
10. برای اینکه چشم‌های شما به طور کاملا صحیح کار کند، بیش از ۲ میلیون عضو درون آن‌ها در حال فعالیت هستند.
11. تحقیقات نشان می‌دهد در طول زمانی که یک فرد به افسردگی دچار است، کنتراست کمتری نسبت به سایرین مشاهده می‌کند و رنگ‌ها را کم‌رنگ می‌بیند.
12.  چشم انسان تنها دو هفته پس از تشکیل نطفه شروع به رشد می‌کند.

روش های سالم نگه داشتن چشم ها

اگر شما به دنبال مناسب ترین و بهترین روش های سالم نگه داشتن چشم های خود هستید، می توانید به یک سری از مهمترین و اصلی ترین آیتم ها توجه لازم را داشته باشید تا بتوانید سلامت چشم های خود را همیشه حفظ کنید.

•    شما می توانید سر خود را در آب شیرین فرو کرده و چشم هایتان را بازکنید تا آب به داخل چشم های شما فرو رفته و شستشوی مورد نیاز را انجام دهد.
•    از زمان های قدیم استفاده از توتیا و سرمه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است و شما می توانید شب هنگام از سرمه برای روشن تر شدن حس بینایی خود استفاده کنید.
•    توصیه می شود که حتما روزانه مقداری عسل را در یک لیوان آب گرم حل کرده و آن را میل کنید تا برای تاثیرات مثبت آن را در سلاتی چشم های خود مورد مشاهده قرار دهید.
•    رعایت کردن بهداشت چشم ها از دیگر مهمترین و اصلی ترین راهکارهای مربوط به سالم نگه داشتن چشم ها می باشد.
•    بهتر است که برای تقویت حس بینایی و سالم نگه داشتن چشم ها خود از ویتامین های مختلفی استفاده شود.
•    پیشنهاد می کنیم که سر وقت خوابیده و استراحت کافی را داشته باشید.
•    در روزهای آلوده کمتر به بیرون رفته و ماندن در خانه را ترجیح دهید.

مخاط زرد رنگ چشم

مخاط زرد رنگ مربوط به ترشح یا قی کردن چشم به شکل توده های کوچک و گل مژه ای به وجود می آیند که سبب افتادگی پلک شده و ممکن است در اثر دچار یک سری از مهمترین و اصلی ترین عفونت ها به وجود آید. توصیه می کنیم که در صورت مشاهده توده های زرد رنگ، آن را دستکاری نکنید چرا که ممکن است مشکلات و عفونت های پوستی را برای خود به وجود آورید. اگر شما نیز با چنین مخاط هایی روی به روی شدید، می توانید به چشم پزشک مورد نظر و معتبر خود مراجعه کرده و از این طریق مراحل مربوط به درمان را شروع نمایید. بسیاری از افراد ترشح یا قی کردن چشم زرد رنگ را با جوش های چرکی اشتباه می گیرند
.
مخاط سبز رنگ

مخاط سبز رنگ از دیگر انواع ترشح یا قی کردن چشم به شمار می آیند که علل اصلی این مدل از ترشح یا قی کردن چشم را عفونت های باکتریایی شکل داده است. افرادی که با چنین ترشحاتی مواجه هستند، صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب، متوجه می شوند که پلک های آنها به هم دیگر چسبیده است. از مهمترین و اصلی ترین عوارض مربوط به ترشح یا قی کردن چشم مخاط سبز رنگ می توان به سوزش و قرمزی در چشم اشاره کرد. همچنین توصیه می کنیم که در صورت مشاهده چنین ترشح یا قی کردن چشم، حتما به نزد بهترین چشم پزشک مراجعه نمایید
.
مخاط سفید رنگ

از رایج ترین ترشح یا قی کردن چشم می توان به مخاط سفید رنگ اشاره کرد که عفونت های مربوط به سیستم تخلیه اشک یا مجرای بینی می تواند اصلی ترین علل این مدل از ترشحات به شمار آید. شما می توانید ترشح یا قی کردن چشم سفید رنگ را به راحتی با کمک آنتی بیوتیک های مختلف درمان کنند. مخاط های سفید رنگ از مهمترین و اصلی ترین انواع ترشح یا قی کردن چشم به شمار می آید.

علل ترشح یا قی کردن چشم چیست؟

•    مجرای اشکی بسته شده باشد
•    عفونت پلک ها
•    بلغاریت
•    التهاب مژه ها
•    التهاب ملتحمه چشم
•    عفونت های باکتریایی چشم
•    عفونت های ویروسی چشم
•    استفاده از مواد آرایش چشم
•    استفاده از مواد آلرژی زا
•    سرماخوردگی
•    وزش باد و خشکی چشم
در نظر داشته باشید که ترشح یا قی کردن چشم به ندرت می توانند برای چشم آسیب وارد کنند ولی اگر با برخی از مهمترین عوارض مواجه شدید، بهتر است که حتما به نزد چشم پزشک معتبر و متخصصی در این زمینه مراجعه کنید. از مهمترین این عوارض می توان به چشم درد، جراحت چشم، تورم چشم، کاهش بینایی، التهاب چشم و غیره اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *